Co je Ptačí hodinka

Ptačí hodinka je nový program občanské vědy, kdy se široká veřejnost v Česku i Bavorsku zapojí do sčítání ptáků na krmítkách.

Sčítáme 4.–6. ledna 2019.

foto: Kathrin Raedel © LBV

Cílem projektu je zapojit širokou veřejnost z Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského kraje a přilehlých krajů Bavorska do zimního sčítání ptáků na krmítkách. Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích. Nenechte si ujít první ročník sčítání v Česku! Zúčastnit se může opravdu každý. Sčítat budeme již od pátku 4. ledna, zapojit se tak mohou i školní třídy, kluby či mateřské školy. Podrobné informace, jak se do sčítání zapojit, najdete zde.

Sčítáte na bavorské straně? Navštivte bavorskou stránku programu Stunde der Wintervögel a odevzdejte svá pozorování přímo tam!

Na co se můžeme těšit?

  • staneme se součástí výzkumu sčítání ptáků na krmítkách
  • dostaneme zajímavé informace o ptácích navštěvujících krmítka a o jejich krmení
  • při elektronickém odevzdávání výsledků získáme certifikát s profilem svého krmítka
  • bude nás to bavit

Projekt organizuje Česká společnost ornitologická ve spolupráci s bavorskou ornitologickou společností Landesbund für Vogelschutz LBV. Projekt je finančně podpořen z Programu přeshraniční spolupráce Svobodný stát Bavorsko – Česká republika Cíl EÚS 2014–2020 a Plzeňským krajem.

Metodika sčítání je společná pro celé Česko i Bavorsko.