Čím krmit ptáky

Nakupte kvalitní krmivo v Zelené domácnosti!
Přikrmování ptáků na krmítkách je velmi oblíbenou aktivitou po celém světě. Převážně v období, kdy ptáci mají nedostatek potravy nebo ji potřebují víc, můžeme krmením pomoct běžným druhům ptáků navštěvující krmítko. Odměnou je možnost pozorovat jedinečné divadlo, ve kterém se nám zblízka předvedou nejen běžní obyvatelé přilehlého parku či zahrady, ale i skrytě žijící druhy. Pokud se rozhodnete ptáky přikrmovat, doporučujeme přikrmovat zodpovědně a mít na paměti rizika spojená s touto oblíbenou aktivitou.

Už máte přichystané krmítko a rádi pozorujete ptáky? Zúčastněte se programu občanské vědy Ptačí hodinka.
drozd kvíčala ocení, necháme-li na zahradě pár jablek, šípky či jeřabiny (Sebastian Grell © LBV)

Zodpovědné přikrmování

  • Vyberme vhodné krmítko a umístěme jej na bezpečné místo – více na výběr krmítka
  • Krmíme hlavně v zimním období při nízké teplotě a sněhové pokrývce, kdy je pro druhy nejtěžší najít dost potravy. Mimo zimní období hrozí vyšší riziko přenosu chorob, ptáci mají jiné potravní nároky a přikrmovat tak, abychom omylem neublížili, je mnohem obtížnější. Uzpůsobme proto raději zahradu či své okolí tak, aby ptáci našli dostatek přirozené potravy a úkrytů. Pomůžeme tím i hmyzu, nejen ptákům. Více na Ptačí zahrady.
  • Můžeme přikrmovat, ne překrmovat. Je-li krmítko půl dne prázdné, ptákům to neublíží a navíc krmítko snáze udržíme v čistotě.
  • Vodu v pítku měníme denně.
  • Denně odstraňujeme trus a zbytky potravy.
  • Každý týden krmítko i pítko čistíme (kartáč, důkladně opláchnout, nechat vyschnout).
  • Pokud se pod krmítkem hromadí vyházené zrní, změníme čas od času jeho umístění – ať ptáci sbírající potravu ze země mají „čistý stůl“.

Co do krmítka (ne)patří

  • Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs.
  • Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem.
  • Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
  • Vyhýbáme se i všemu sladkému. Výjimkou je cukr obsažený přímo v ovoci –⁠ nakrájené jablko ano, doslazované rozinky či dokonce sušenky v žádném případě.
  • Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj.
  • Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pozorujeme.
  • Nezapomínejme na pítko. I v zimě ptáci potřebují vodu.
Krmení nemusíme jen sypat do krmítka – můžeme jej přímo zavěsit na stromy či keře. Zábavné, hlavně pro děti, je zhotovení závěsného tukového krmítka svépomocí.
sýkory modřinky u domácího krmítka z kokosu (Zuzana Pernicová)

Kupovaná krmiva

Můžeme zakoupit jenom slunečnici nebo nejrůznější směsky. Zajímavé kvalitní směsi s přídavkem bobulí či sušeného hmyzu nabízí Zelená domácnost. Krmení v biokvalitě, vzešlé z ekologického zemědělství, zase nabízí firma PROBIO.

Koupit můžeme i populární lojové koule, které ale vybalme ze sítěk. Ptáci se v nich totiž mohou zachytit drápky; popadané síťky navíc přitahují svou vůní psy, ježky a další zvířata, která je mohou pozřít a způsobit si tak vážné zdravotní potíže nebo přímo uhynout.
Lojové koule bez sítěk s bobulemi a hmyzem (Zelená domácnost)
mlynaříci dlouhoocasí
(Antje Geigenberger © LBV)
Koule proto raději vložme do vhodných držáků. Plastové i kovové držáky nabízí např. Zelená domácnost. Vyhněme se levným koulím z palmového tuku, jehož produkce má katastrofální dopad na biodiverzitu, a navíc ptákům často ani nechutná.

Videonávod – jak správně přikrmovat ptáky?

Chcete se dozvědět o krmení ptáků ještě více?

Navštivte stránky ČSO věnované přikrmování.
modřinku potěšíme hovězím lojem
mlynařík dlouhoocasý na šišce obalené lojem a semínky