Určování ptáků

Ptačí svět je pestrý, plný poletujících, poskakujících a skrývajících se opeřenců. Poznat, koho právě pozorujeme, může být zprvu oříšek. Ale když se nám to podaří, máme z pozorování dvojnásobné potěšení. Naučit se poznávat nejčastější druhy na krmítku zvládne s trochou tréninku každý z nás!

Jak začít s určováním ptáků

  • Na krmítku – potrava ptáky přiláká do naší blízkosti a my máme skvělou příležitost si je lépe prohlédnout.
  • Postupně a těmi nejčastějšími druhy – níže na stránce najdeme jejich seznam i tipy pro určování. Skvělou pomůckou je určovací arch s dvanácti nejběžnějšími návštevníky krmítek, který navíc využijeme i při sčítání Ptačí hodinky.
  • Dobrými pomocníky jsou příručky k určování ptáků a kvalitní dalekohled. Nevíte jakou příručku vybrat? Pomůžeme vám!

Na co se při určování zaměřit

  • Zbarvení – každého ptáka najdeme vyobrazeného někde ve svém terénním klíči. Zaměřme se na výrazné znaky, namísto porovnávání každého jednotlivého pírka.
  • Velikost – Jak velký je pozorovaný pták? Jako sýkorka, kos, hrdlička či straka? Porovnáním velikosti neznámého opeřence s druhy, které běžně vídáme, nám při určování velmi pomůže.
  • Chování, pohyby – každý ptačí druh se pohybuje svým typickým způsobem. Sýkorka si pro každé zrníčko slunečnice většinou zaletí zvlášť, zvonek se neváhá v krmítku usadit a hodovat bez přestání. Všímejme si, jakým způsobem ptáci létají, poskakují, reagují na sebe.

Osm nejčastějších hostů krmítek ve videu

Ptačí seriál na pokračování

Od listopadu 2019 do ledna 2020 se můžeme těšit na sérii obrázků, které nám pomohou s určováním ptáků na krmítku. Sledujte pozorně tuto stránku a pokud nechcete, aby vám něco uniklo, přihlašte se k odběru novinek už teď:

Ptačí druhy pro začátečníky

Naučme se sýkorky, vrabce a kosa a máme skvělý základ pro určování nejběžnějších opeřenců. U všech druhů navíc najdeme tip, jakou potravou je na krmítku potěšíme.

Koňadra, modřinka – naše „žluté“ sýkory.

sýkora koňadra a sýkora modřinka

Vrabčák sem, vrabčám tam – jak já jen je rozeznám?

Podle nosa poznáš kosa!

Kresby ptáků: Mike Langman, rspb-images.com