Určování ptáků

Ptačí svět je pestrý, plný poletujících, poskakujících a skrývajících se opeřenců. Poznat, jakého ptáčka právě pozorujeme, může být docela oříšek. Krmítko nám ale dává příležitost pozorovat ptáky z velmi malé vzdálenosti a určení správného druhu je tak jednodušší. Dobrými pomocníky jsou příručky k určování ptáků a kvalitní dalekohled.

Nevíte jakou příručku vybrat? Pomůžeme vám!

Na co se při určování zaměřit

Na velikosti záleží
Jak velký je pozorovaný pták? Jako sýkorka, kos či sojka? Porovnáním velikosti neznámého opeřence s druhy, které běžně vídáme, nám při určování značně pomůže.
sojka obecná
sýkora koňadra
Zbarvení
Každého ptáka, kterého pozorujeme, najdeme vyobrazeného někde ve svém terénním klíči. Zaměřme se na výrazné znaky v jeho opeření, namísto porovnávání každého jednotlivého pírka.
Tvar zobáku
Zobák je multifunkční nástroj nahrazující opeřenci ruce, kleště, háčkovací jehlice, nůž i vidličku. Kuželovitý zobák dlaska, přizpůsobený k louskání semen a tvrdých pecek, je například zcela odlišný od jemného zobáčku určeného ke sbírání hmyzu, jako mají červenky. Všimněme si zahnutí zobáku křivek nebo typického dlátovitého tvaru zobáku strakapoudů.
červenka obecná
dlask tlustozobý
Nejčastěji se vyskytující druhy na krmítkách si můžeme prohlédnout na pomocném sčítacím archu (ten si navíc můžeme vytisknout a vzít na pozorování s sebou), na stránkách ČSO věnovaných přikrmování nebo na plakátu připraveném přímo pro program Ptačí hodinka, na kterém se navíc z druhé strany dočteme, jak správně přikrmovat.

Kresby ptáků: Mike Langman, RSPB-images.com