Výběr krmítka

Nejběžnějším způsobem přikrmování ptáků je sypání potravy do klasického dřevěného krmítka. Dřevo je jistě vhodnější materiál než kov, který namrzá a klouže, můžeme ale použít i krmítka plastová, která se navíc dobře čistí.

Designová plastová krmítka z kvalitního plastu vyrábí např. česká společnost Plastia.

Foto Wolfgang Hübner
Foto Plastia

Potrava v krmítku musí být chráněna před vlhkostí – krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se rychle kazí. Střecha krmítka by měla o několik centimetrů přesahovat základnu.

V místech, kam nechodíme denně, jako jsou zahrádky u chat a chalup, je výhodné samonásypné krmítko. Při dostatečné velikosti zajistí, že zásoba potravy vystačí i na několik týdnů.

Praktická jsou rovněž krmítka tubusová, která dobře chrání potravu před znečištěním. Navíc se u nich ptáci příliš nepotkávají a minimalizuje se tak přenos infekcí.

Krmítko Gigant, foto Zelená domácnost
Tubusové krmítko, foto Zelená domácnost

Kam umístit krmítko

Krmítko dáváme alespoň 1,5 metru vysoko, ideálně na závětrné a nerušené místo. Pokud umisťujeme krmítko na tyč nebo na strom tak, že by do něj mohla vlézt nebo vyskočit kočka, je velmi vhodné zabezpečit tyč nebo kmen zubatým límcem z plechu či drátů, přes který se kočka nedostane. Na ochranu ptáků před kočkami upozorňuje např. web Ochranaptaku.cz.

Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon. Je-li krytý, nemusí mít krmítko ani vlastní stříšku – stačí jednoduchý dřevěný tác. Další možností je krmítko připevnit na parapet či pomocí přísavky na okenní sklo.

Velké skleněné plochy v blízkosti krmítka zabezpečíme záclonami nebo nálepkami. Ptáci by do nich mohli narazit a vážně se poranit či zabít. Samolepky seženeme např. v e-shopu ČSO. K dispozici je výběr různých siluet vhodných k zabezpečení okna, na tvaru nezáleží. V nabídce jsou i lidskému oku téměř neviditelné UV samolepky.

Nevíte si rady s výběrem krmítka? Chcete se dozvědět o krmení ptáků více?

Navštivte stránky ČSO věnované přikrmování. Nebo napište na ptacihodinka@birdlife.cz.