Jak krmit ptáky

Mnoho ptačích druhů, které se u nás vyskytují, odlétá během podzimu do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Ptáci zůstávající u nás přes zimu rádi přijmou, především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování.

Nejčastější dobou, kdy je dobré začít s přikrmováním, je podzim, ideálně začátek listopadu. Teploty klesají a nabídka potravy se snižuje. Kvalitně naplněné krmítko přinese pomoc ptákům a radost nám, lidem, když můžeme čiperné opeřence pozorovat.

Už máte přichystané krmítko a rádi pozorujete ptáky? Zúčastněte se programu občanské vědy Ptačí hodinka.

Jak správně přikrmovat

mlynařík dlouhoocasý na šišce obalené lojem a semínky

Krmíme od listopadu do března. Krmení doplňujeme pravidelně. Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů můžeme pozorovat. Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky. Naopak během oteplení dávku snižujeme.

Čím krmit

sýkoru modřinku potěšíme hovězím lojem

Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosi a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. vařená rýže, vločky, syrové maso nebo lůj. Naprosto nevhodné jsou kořeněné, solené uzené či přepálené kuchyňské zbytky.

Krmení nemusíme jen sypat do krmítka – můžeme jej přímo zavěsit na stromy či keře. Zábavné, hlavně pro děti, je zhotovení závěsného tukového krmítka svépomocí.

Směs semínek a tuku můžeme leckde zakoupit i v podobě populárních lojových koulí, které ale před rozvěšením vybalme ze sítěk. Ptáci se do nich totiž mohou zachytit drápky a již se nevymotat. Popadané síťky navíc přitahují svou vůní psy, ježky a další zvířata, která je mohou pozřít a způsobit si tak vážné zdravotní potíže nebo přímo uhynout. Raději nekupujeme levné koule z palmového tuku, jehož produkce má katastrofální dopad na biodiverzitu, a navíc ptákům často ani nechutná.

Kam umístit krmítko

dlask tlustozobý na dřevěném krmítku

Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí ideálně na závětrné a nerušené místo. Velké skleněné plochy v blízkosti krmítka zabezpečíme záclonami nebo nálepkami. Ptáci by do nich mohli narazit a vážně se poranit či zabít.

Nevíte si rady s výběrem krmítka? Chcete se dozvědět o krmení ptáků více?
Navštivte stránky ČSO věnované přikrmování.